
Nichicon
Product No:
LLS2D471MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7905
3.7905
10
3.05995
30.5995
50
2.6315
131.575
100
2.38678
238.678
500
1.77479
887.395
1000
1.652392
1652.392
2500
1.591193
3977.9825
5000
1.560594
7802.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.95 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.925 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |