
Nichicon
Product No:
LLS2D561MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.978
4.978
10
4.01185
40.1185
50
3.45021
172.5105
100
3.129205
312.9205
500
2.326873
1163.4365
1000
2.166408
2166.408
2500
2.086172
5215.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.15 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.225 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |