
Nichicon
Product No:
LLS2D821MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4745
4.4745
10
4.03085
40.3085
50
3.49372
174.686
100
3.045795
304.5795
500
2.508266
1254.133
1000
2.329106
2329.106
2500
2.284313
5710.7825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.79 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.185 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |