
Nichicon
Product No:
LLS2E331MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.838
3.838
10
3.09795
30.9795
50
2.66437
133.2185
100
2.416515
241.6515
500
1.796925
898.4625
1000
1.672998
1672.998
2500
1.611029
4027.5725
5000
1.58005
7900.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.68 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.52 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |