
Nichicon
Product No:
LLS2E331MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9425
3.9425
10
3.1806
31.806
50
2.73543
136.7715
100
2.480925
248.0925
500
1.844786
922.393
1000
1.717562
1717.562
2500
1.65394
4134.85
5000
1.622134
8110.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.66 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |