
Nichicon
Product No:
LLS2E471MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.693
4.693
10
3.7829
37.829
50
3.25356
162.678
100
2.95089
295.089
500
2.194272
1097.136
1000
2.042937
2042.937
2500
1.967279
4918.1975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.15 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.225 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |