
Nichicon
Product No:
LLS2E561MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
10
3.98715
39.8715
50
3.45534
172.767
100
3.012355
301.2355
500
2.480716
1240.358
1000
2.303532
2303.532
2500
2.259233
5648.0825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.525 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |