LLS2E561MELA
Nichicon
Product No:
LLS2E561MELA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LLS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.525 A @ 50 kHz