
Nichicon
Product No:
LLS2E821MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.719
5.719
10
5.14805
51.4805
50
4.46139
223.0695
100
3.889395
388.9395
500
3.203077
1601.5385
1000
2.974279
2974.279
2500
2.91708
7292.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.01 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.515 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |