LLS2E821MELB
Nichicon
Product No:
LLS2E821MELB
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.47 A @ 50 kHz