LLS2G121MELA
Nichicon
Product No:
LLS2G121MELA
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6159 A @ 50 kHz