
Nichicon
Product No:
LLS2G151MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.218
4.218
10
3.40005
34.0005
50
2.92391
146.1955
100
2.65202
265.202
500
1.971991
985.9955
1000
1.835989
1835.989
2500
1.767988
4419.97
5000
1.733988
8669.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.27 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8161 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |