
Nichicon
Product No:
LLS2G151MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8285
3.8285
10
3.09985
30.9985
50
2.70541
135.2705
100
2.36721
236.721
500
1.803556
901.778
1000
1.578112
1578.112
2500
1.521748
3804.37
5000
1.465384
7326.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.24 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7732 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |