LLS2G151MELZ
Nichicon
Product No:
LLS2G151MELZ
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 75
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7732 A @ 50 kHz