
Nichicon
Product No:
LLS2G221MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5125
4.5125
10
4.0603
40.603
50
3.5188
175.94
100
3.067645
306.7645
500
2.526297
1263.1485
1000
2.345854
2345.854
2500
2.300748
5751.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.64 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3452 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |