
Nichicon
Product No:
LLS2G221MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6835
4.6835
10
4.2142
42.142
50
3.65275
182.6375
100
3.1844
318.44
500
2.622456
1311.228
1000
2.435135
2435.135
2500
2.3883
5970.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.66 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3738 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |