LLS2G271MELA
Nichicon
Product No:
LLS2G271MELA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LLS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5597 A @ 50 kHz