
Nichicon
Product No:
LLS2G331MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.061
6.061
10
5.45395
54.5395
50
4.72644
236.322
100
4.120435
412.0435
500
3.393305
1696.6525
1000
3.150932
3150.932
2500
3.090331
7725.8275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.86 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |