
Nichicon
Product No:
LLS2G331MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.403
6.403
10
5.7665
57.665
50
4.99757
249.8785
100
4.356795
435.6795
500
3.587979
1793.9895
1000
3.331698
3331.698
2500
3.26762
8169.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9315 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |