
Nichicon
Product No:
LLS2V151MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
2.74455
27.4455
50
2.39552
119.776
100
2.09608
209.608
500
1.596988
798.494
1000
1.397364
1397.364
2500
1.347461
3368.6525
5000
1.297558
6487.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.716 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |