LLS2V221MELB
Nichicon
Product No:
LLS2V221MELB
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2022 A @ 50 kHz