
Nichicon
Product No:
LLS2V391MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4055
5.4055
10
4.86875
48.6875
50
4.2199
210.995
100
3.67878
367.878
500
3.029607
1514.8035
1000
2.813206
2813.206
2500
2.759104
6897.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.14 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.0602 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |