
Nichicon
Product No:
LLS2V471MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.536
6.536
10
5.8786
58.786
50
5.09485
254.7425
100
4.44163
444.163
500
3.657823
1828.9115
1000
3.396554
3396.554
2500
3.331232
8328.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.6465 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |