
Nichicon
Product No:
LLS2W101MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9235
3.9235
10
3.16065
31.6065
50
2.71795
135.8975
100
2.46506
246.506
500
1.832987
916.4935
1000
1.70657
1706.57
2500
1.643367
4108.4175
5000
1.61176
8058.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 970 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3871 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |