
Nichicon
Product No:
LLS2W151MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1395
5.1395
10
4.14485
41.4485
50
3.56497
178.2485
100
3.233325
323.3325
500
2.40426
1202.13
1000
2.238438
2238.438
2500
2.155531
5388.8275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7875 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |