LLS2W151MELB
Nichicon
Product No:
LLS2W151MELB
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8447 A @ 50 kHz