
Nichicon
Product No:
LLS2W221MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.871
5.871
10
5.2801
52.801
50
4.57577
228.7885
100
3.989145
398.9145
500
3.285214
1642.607
1000
3.050554
3050.554
2500
2.991892
7479.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.59 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2737 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |