
Nichicon
Product No:
LLS2W221MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8615
5.8615
10
5.2782
52.782
50
4.57425
228.7125
100
3.987815
398.7815
500
3.284112
1642.056
1000
3.049519
3049.519
2500
2.990876
7477.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.64 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3452 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |