LLS2Z222MELC
Nichicon
Product No:
LLS2Z222MELC
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.245 A @ 50 kHz