
Texas Instruments
Product No:
LM1085IS-5.0/NOPB
Manufacturer:
Package:
DDPAK/TO-263-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 5V 3A DDPAK/TO263-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.527
2.527
10
2.2667
22.667
25
2.13826
53.4565
100
1.82172
182.172
250
1.71057
427.6425
500
1.496744
748.372
1000
1.240158
1240.158
2500
1.15463
2886.575
5000
1.11187
5559.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 68dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 3A |
| Base Product Number | LM1085 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 25V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 3A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |