
Texas Instruments
Product No:
LM1085IT-12/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.299
2.299
10
2.0634
20.634
25
1.94636
48.659
100
1.65832
165.832
250
1.557088
389.272
500
1.362452
681.226
1000
1.128885
1128.885
2500
1.051032
2627.58
5000
1.012111
5060.555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 3A |
| Base Product Number | LM1085 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 3A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |