
Texas Instruments
Product No:
LM1117DTX-1.8/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-252-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO252-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.292
12.92
25
1.22664
30.666
100
1.007665
100.7665
250
0.941944
235.486
500
0.832428
416.214
1000
0.657182
657.182
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 800mA |
| Base Product Number | LM1117 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 800mA |
| Current - Supply (Max) | 10 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |