
Texas Instruments
Product No:
LM1117IDT-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-252-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 800MA TO252-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
10
1.5865
15.865
25
1.49682
37.4205
100
1.27528
127.528
250
1.197456
299.364
500
1.047774
523.887
1000
0.868158
868.158
2500
0.808279
2020.6975
5000
0.778344
3891.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 800mA |
| Base Product Number | LM1117 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 800mA |
| Current - Supply (Max) | 10 mA |
| Voltage - Output (Max) | 13.8V |
| Supplier Device Package | TO-252-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |