LM120H-5.0/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM120H-5.0/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-39-3
Batch:
Datasheet:
Description:
LM120 EXTENDED TEMPERATURE 1A FI
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 64dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number LM120
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Negative
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) -25V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-39-3
Current - Quiescent (Iq) 1 mA