LM140LAH-12/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM140LAH-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-39-3
Batch:
Datasheet:
Description:
LM140L EXTENDED TEMPERATURE 100M
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 72dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 100mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A
Current - Supply (Max) 4.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-39-3
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V