
STMicroelectronics
Product No:
LM158DT
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.35125
23.5125
25
2.21768
55.442
100
1.88955
188.955
250
1.774182
443.5455
500
1.552433
776.2165
1000
1.28629
1286.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Output Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 700µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LM158 |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 5 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |