
Texas Instruments
Product No:
LM193DR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.7201
7.201
25
0.67678
16.9195
100
0.552425
55.2425
250
0.513114
128.2785
500
0.436696
218.348
1000
0.349353
349.353
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | LM193 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.1µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 30V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |