
Texas Instruments
Product No:
LM20145MH/NOPB
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 5A 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.648
3.648
10
3.2775
32.775
25
3.0989
77.4725
100
2.68565
268.565
250
2.547938
636.9845
500
2.28627
1143.135
1000
1.928177
1928.177
2500
1.831771
4579.4275
5000
1.762906
8814.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | PowerWise® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM20145 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz ~ 750kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V |
| Voltage - Output (Max) | 4.68V |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |