
Texas Instruments
Product No:
LM211PWR
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 1 GEN PUR 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.55765
5.5765
25
0.52364
13.091
100
0.427405
42.7405
250
0.397024
99.256
500
0.337896
168.948
1000
0.270313
270.313
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | DTL, MOS, Open-Collector, Open-Emitter, RTL, TTL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | LM211 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 50mA |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 6mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.1µA @ ±15V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 3mV @ ±15V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.5V ~ 30V, ±1.75V ~ 15V |