
Texas Instruments
Product No:
LM21215AMH-1/NOPB
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 15A 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.778
8.778
10
7.9268
79.268
25
7.55782
188.9455
100
6.562505
656.2505
250
6.267606
1566.9015
500
5.714573
2857.2865
1000
4.977212
4977.212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 15A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM21215 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |