
Texas Instruments
Product No:
LM22670MRX-5.0/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 3A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.693
4.693
10
4.21135
42.1135
25
3.98126
99.5315
100
3.450495
345.0495
250
3.273586
818.3965
500
2.937381
1468.6905
1000
2.477315
2477.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM22670 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |