
Texas Instruments
Product No:
LM22672MR-5.0/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 1A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.864
4.864
10
4.37095
43.7095
25
4.1325
103.3125
100
3.581595
358.1595
250
3.397884
849.471
500
3.048911
1524.4555
1000
2.571365
2571.365
2500
2.442802
6107.005
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM22672 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |