
Texas Instruments
Product No:
LM237KCSE3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
10
1.1457
11.457
25
1.08718
27.1795
100
0.893095
89.3095
250
0.834822
208.7055
500
0.737732
368.866
1000
0.582426
582.426
2500
0.5436
1359
5000
0.51642
2582.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 77dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | LM237 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | -40V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | -37V |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -1.2V |