
Texas Instruments
Product No:
LM239N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 4 DIFF 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.41515
4.1515
25
0.38722
9.6805
100
0.309795
30.9795
250
0.287698
71.9245
500
0.243447
121.7235
1000
0.188119
188.119
2500
0.171513
428.7825
5000
0.160455
802.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | LM239 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Quiescent (Max) | 2mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 30V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 30V, ±1V ~ 15V |