
Texas Instruments
Product No:
LM25005MH/NOPB
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.256
4.256
10
3.82375
38.2375
25
3.61456
90.364
100
3.132625
313.2625
250
2.972018
743.0045
500
2.666764
1333.382
1000
2.249087
2249.087
2500
2.136626
5341.565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM25005 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.225V |