
Texas Instruments
Product No:
LM25018MR/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 325MA 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
10
2.63815
26.3815
25
2.49432
62.358
100
2.16163
216.163
250
2.050784
512.696
500
1.840169
920.0845
1000
1.551948
1551.948
2500
1.474352
3685.88
5000
1.41893
7094.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 325mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM25018 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 48V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.225V |