
Texas Instruments
Product No:
LM2574HVM-12/NOPB
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 12V 500MA 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0065
5.0065
10
4.5011
45.011
25
4.25486
106.3715
100
3.68752
368.752
250
3.498394
874.5985
500
3.139104
1569.552
1000
2.647441
2647.441
2500
2.515068
6287.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2574 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |