
onsemi
Product No:
LM2574N-12G
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG MULT CONFG 12V 500MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
2.0007
20.007
25
1.88784
47.196
100
1.510215
151.0215
250
1.321488
330.372
500
1.283716
641.858
1000
1.019416
1019.416
2500
0.981664
2454.16
5000
0.94391
4719.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Boost, Buck-Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2574 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |