LM2574N-3.3G
onsemi
Product No:
LM2574N-3.3G
Package:
8-PDIP
Description:
IC REG MULTI CONFG 3.3V 8DIP
Series -
Package Tube
Function Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Topology Buck, Boost, Buck-Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LM2574
Output Configuration Positive or Negative
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V