LM2575D2T-15R4
onsemi
Product No:
LM2575D2T-15R4
Package:
D2PAK-5
Description:
IC REG BUCK 15V 1A D2PAK-5
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Obsolete
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM2575
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package D2PAK-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V