
onsemi
Product No:
LM2575D2T-ADJG
Manufacturer:
Package:
D2PAK-5
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A D2PAK-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.0349
20.349
25
1.91938
47.9845
100
1.53558
153.558
250
1.343642
335.9105
500
1.305243
652.6215
1000
1.036516
1036.516
2500
0.998127
2495.3175
5000
0.959738
4798.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2575 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | D2PAK-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |