
Texas Instruments
Product No:
LM2575HVS-12/NOPB
Manufacturer:
Package:
DDPAK/TO-263-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0445
5.0445
10
4.5334
45.334
25
4.28602
107.1505
100
3.7145
371.45
250
3.524006
881.0015
500
3.162075
1581.0375
1000
2.666812
2666.812
2500
2.53347
6333.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2575 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |